Ak Parti Listesinin Siyasi Analizi!...

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak olan Milletvekili Genel seçimi için siyasi partiler listelerini Yüksek Seçim Kuruluna dün saat 17.00 itibariyle verdiler.

Öncelikle bu seçimin yüce Milletimize ve Devletimize hayır ve huzurlar getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.

Dün saat 17.15 sularında listeler belli olmaya başladığında, bu memlekette yaşayan biri olarak biraz sinirlendim, kendi kendime neden neden? Diye sorular sordum. Özellikle Ak Parti listesi ile ilgili bayağı sinirlendim. Çünkü kamuoyu yoklamalarında Ak Partinin yeniden tek başına iktidar olacağı yazılıp çiziliyordu.

Duygusallığı ancak bu yazısı yazmaya başladığım anda yavaş yavaş üzerimden atarken, kendi kendime sorduğum sorulara cevap aramaya çalıştım.

İki dönemdir milletvekillerimizin yetersizliğinden yakınmadık mı?

İki dönemdir Bakanlık bizim hakkımızdı verilmedi diye yakınmadık mı?

İki dönemdir vekillerin Kahramanmaraş’ı temsil edemediği noktasında yazıp çizmedik mi?

Bu ve buna benzer sorulara profesyonel bir yaklaşımla baktığımda; her ne kadar listelere itirazım devam ediyor olsa bile, yerellikten artık kurtulmamız gerektiğini düşünerek, kendimce bu ve buna benzer sorulara şöyle cevaplar bulabildim.

Van’lı olan Hüseyin Çelik, Gaziantep ilinde liste başına gelebiliyorsa, Adıyaman’da yaşamayan gazeteci Mehmet Metiner bu listede ikinci sıraya geliyorsa, Adıyaman’da Hüsrev Kutlu gibi isimler liste dışında kalıyorlarsa, bizde Kahramanmaraşlılar olarak bu listelere alışmalıydık, alışmak zorundaydık.

Ama sanırım bizim liste tam BULDOZER etkisi yaptı hepimizde.

Öncelikle Ak Parti listesine bakarak içimden gelenleri yazmaya çalışıyorum. Yazdıklarımı beğenmeyenler, tepki gösterenler olacaktır. Ama bilinmelidir ki, bu beni bağlar….

Prof. Dr. Mehmet Sağlam; Türkiye’de en çok tanınanlar listesine girer mi diye bir soru sorulsa, sanırım siyaset ve eğitim odaklı olmak üzere listenin belli bir yerinde kendine yer bulur. Şimdi bu ismin doğum yerinin sizce pek önemi var mı?  Her halükarda kırmızı plakalı bir araca biner. Bu bakanlık olabilir yada başka bir şey olabilir…

Nevzat Pakdil; Sayın Pakdil içinde yukarıda ki soruya benzer bir soru ile ilgili vatandaşa bir soru yöneltsek yine yukarıdaki cevaba benzer bir cevap alırız.

Kaldı ki; Kahramanmaraş’ta yüz yüze ve telefonla yapılan anketlerde Mehmet Sağlam ve Nevzat Pakdil çıktı. Yani Kahramanmaraş’ta milletvekilleriyle ilgili yapılan anketlerde bu iki isim çıktı. Bunu hepimiz biliyoruz.

O halde bu iki ismin birinci ve ikinci sırayı paylaşması kimde ne gibi rahatsızlık yaratacaktır?

Potansiyel Bakan adayları!...

3.sırada yer alan Mahir Ünal; Ak Parti’nin akademisyenlerinden. PM üyesi. İstanbul Büyükşehir Belediyesinde danışman olduğu ifade ediliyor. Başbakan Sayın Erdoğan’ın en yakınındaki olan isimlerden birisi. Belli bir birikimi var. İstanbul’dan adaylık müracaatı yapmıştı. Başbakan Kahramanmaraş’a kaydırdı. Potansiyel Bakan adayı…

4.sırada yer alan Dr. Yıldırım Ramazanoğlu; Sanırım aday adaylığı sürecinde insanlar tanıdı. 6 dil bilen, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın aile doktoru, Baş danışmanı. Yani potansiyel Bakan adayı…

5.sırada yer alan Sevde Kaçar Bayazıt; Bu hanım efendiyi pek tanımıyorum. Ancak İstanbul’da kendisini tanıyan dostlarımla yaptığım telefon görüşmesinde, onların bana söylediklerine göre, bilgili, birikimi olan ve tuttuğunu koparan bir yapıda olduğunu söylediler.

6.sırada yer alan Dr. Sıtkı Güvenç; Sıtkı beyi hepimiz iyi tanırız. İlkeli, dürüst ve emeğinin karşılığı olarak Teşkilat Temayül yoklamasında liste başına geldi.

ASLINDA yazılacak başka başka konularda var. Ama Ak Parti açısından listeye merkez ilçeden olan bir isminde girmesi gerekirdi diye düşünüyorum. Bana göre bu liste risk alınarak yazılmıştır. Başbakan doğrudan insiyatif kullanmış, kimsenin etkisinde kalmadan hazırlamıştır.

Bu liste ile Ak Parti iyi bir neticede alabilir, hayal kırıklığına da uğrayabilir.

Daha net yazı yazabilmemiz için zamanın biraz geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Yarın kısmet olursa MHP listesi ile ilgili düşüncelerimi yazacağım.

Daha sonraki günlerde ise listeleri karşılaştırarak ve vatandaşın görüşlerini alarak gündeme getirmek istiyorum.

Sanırım bu listeler siyasette de kırılmalar getirecektir. Bu gidişle bir sonraki seçimlerde siyasi partilerin taşra teşkilatları kapatılır, ademi merkeziyetçi bir yapı ile Genel başkanların talepleri doğrultusunda aday belirlenir.

Bunun neresi ileri demokrasi ise!...

Önceki ve Sonraki Yazılar