Ak Parti listesi ve içimden geçenler

Bir süre önce Ak Parti İl ve Onikişubat İlçesi için atama yapıldı. Kahramanmaraş kamuoyunun yakından tanıdığı Avukat Ahmet Özdemir İl Başkanlığı koltuğuna otururken, Ak Partide büyük emeği olan Avukat Fırat Görgel’de Onikişubat İlçe Başkanlığına getirilmişti.

Bu iki atama şehirde farklı ve olumlu bir hava oluşturmuş ve büyük destek, ilgi görmüştü.

Dün gece saat 23.00 gibi İl Yönetim Kurulu listesi basına servis edildi. Kriterlerim gereği isimler üzerinde değil de genel yaklaşım üzerine kalem oynatmayı, düşüncelerimi ifade etmeyi severim. Sosyal medyada ilk tepkilere baktığımda; meslektaşım Mustafa Şirin’in “Dağ fare doğurdu” görüşü dikkatimi çekti.

Öte yandan şehrimizde günlük olarak yayımlanan Maraş Manşet gazetesinin internet sitesinde ise haber verilirken; Ak Parti Kahramanmaraş’ta yeniden (mi) dizayn ediliyor? Başlığı dikkatimi çekti. Sadece başlık bir şeyler ima etmek için yeterli bir sebep olarak çıktı karşıma. Doğrusu liste için bende aynı görüşü paylaşıyorum. Bu liste ile Ak Parti Kahramanmaraş’ta yeniden dizayn ediliyor. Bunun başka bir izahı yoktur.

Bu konu ile ilgili önceleri yazı yazmama kararı almıştım. Ancak bu şehirde herkes benim politik duruşumu bilirler. Hiçbir zaman birinin adamı olmak gibi yarış içine girmedim. Objektif, ahlaki ve toplumsal talepler, beklentiler doğrultusunda görüş ve önerilerimi yansıtmaya gayret ederim.

Vicdanım, gazeteciliğin verdiği toplumsal sorumluluk gereği bu yazıyı kaleme alıyorum. Maksadım ne kimseye şirin gözükmek ne de şimdiki mevcut yönetimi ilk günden eleştirmek hiç değildir. Sadece 7 Haziran seçimleri sonrasında başta Genel Başkan ve Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Ak Parti’nin kuruluş felsefesi ve ruhu ile bu liste arasında karşılaştırma yapıyorum.

Hani hatırlanacağı gibi Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Ak Parti’nin fabrika ayarlarına döneceğini ifade etmişti. Bu liste ile Ak Parti’nin fabrika ayarlarının kodlarını çözmeye çalışıyorum. Bir önemli konu ise Vefa konusudur.

Bütün Türkiye’nin de bildiği gibi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan siyasi vefayı çok önemseyen ve bunu da fiiliyata gerçekleştirmiş bir liderdir. Ben bu yeni listede Vefa’yı aradım. Vefa’nın ise İstanbul’da bir semt adı olarak kaldığını üzülerek gördüm.

**

1981 yılından bu yana gazetecilik yapan biri olarak, iktidara gelmiş, iktidar olmuş bütün siyasi partilerin İl ve İlçe örgütleri ve listelerini şöyle gözümün önüne getirdim. Buna benzer listeleri Anap ve DYP’de seçimlere yakın zamanlarda biraz daha oy fazla alabilir miyiz? Kaygısı ile oluşturulan listelere benzettim.

Ve kendi kendime düşündüm. Ak Parti Kahramanmaraş’ta oy kaygısı taşımayan bir siyasi partidir. Belki de benim sezinleyemediğim, ön göremediğim başka kaygı ve hedefler doğrultusunda bu liste yapılmıştır.

Şurası bir gerçek ki, seçmen oy verirken teşkilata ve adaya değil doğrudan Genel Başkan’a, Ak Parti’de ise lidere bakarak bu güne kadar oy verdi.

Bize düşen en önemli görev ise 2019 yılına kadar seçim yok. Kahramanmaraş’a daha fazla kamu hizmeti nasıl alınır, bunun mücadelesini yapmak, müdafaasını yapmak olmalıdır.

Yeni listede görev alan arkadaşlara başarılar diliyorum. İnşallah güzel hizmetlerin gelmesine katkı yaparlar, millet isimlerini hayırla yad eder..

Hayırlısı olsun!... 

Önceki ve Sonraki Yazılar