3. Kitap ve Kültür Fuarında son günler

Kahramanmaraş’ın tanıtımında fuarların etkisi ve önemi büyüktür. Şair ve edebiyatçılar şehrine yakışır kitap fuarları bizim açımızdan daha çok önem taşır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bu yıl 3. Kitap ve Kültür fuarını yüzünün akıyla gerçekleştirdi. Aksu Tv’nin bir klasiği haline gelen artı eksi proğramını geçtiğimiz Çarşamba günü kitap fuarından canlı olarak gerçekleştirdik.

Program sunucusu Serdar Erdoğanyılmaz’ın olmadığı Aksu Tv Genel müdür yardımcısı Erol Öner’in, Ali Eskalen ve benim olduğum programda fuara dair düşüncelerimizi, önerilerimizi artılarını eksilerini dile getirmeye çalıştık.

Fuar her geçen yıl biraz daha gelişiyor, büyüyor. Geçen yıl yaptığımız çeşitlilik noktasındaki itirazımızı bu yılda yaptık. Fuarı şöyle bir gezdiğimizde İslami ağırlıklı yayınevlerinin çoğunlukta olduğunu gözlemledik. Bize göre fuar ise, fuara gelen her görüş ve düşüncede olan insanların kitap satın alabileceği yayınevlerinin olması gerekirdi. En azından ben böyle düşünüyorum.

Bazı dostlarımız bizi eleştirmemek konusunda uyarıyorlar. Onlara bir ressam ve ustası ile ilgili yaşanmış bir olayı anlatmak istiyorum.

**

“Hindistan’da renklerin ustası anlamına gelen Ranga Guru adı verilen çok ünlü bir ressam varmış.

Onun yetiştirdiği bir ressam olan Raciçi ise artık eğitimini tamamlamış, son resmini yaparak Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş. Rangu Guru ise;

– Sen artık ressam sayılırsın Racaçi ve artık senin resmini halk değerlendirecek diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve en görünen yerine koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak, halktan beğenmedikleri yerlere çarpı atmalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.

Raciçi denileni yapmış. Birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde tüm resim kırmızı çarpılar içinde ve neredeyse görünmüyor. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki. Üzgün bir şekilde resmi Ranga Guru’ya götürmüş ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeniden resme devam etmesini önermiş. Raçici, yeniden resmini yapmış ve Rangu Guru’ya götürmüş. Rangu Guru tekrar resmi aynı meydana ama bu sefer yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya ve birkaç fırça ile birlikte bırakmasını istemiş. Resmin yanına da insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını söylemiş.

Raciçi resmi meydana götürmüş. Birkaç gün sonra resmi görmeye gittiğinde meydanda resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da kullanılmamış. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını söylemiş. Ranga Guru ise öğrencisine demiş ki; – Sevgili Raciçi, sen ilk seferinde, insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız eleştiri yapabileceğini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı. Oysa ikinci seferde, onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Yapıcı olmak, eğitim gerektirir. Hiç kimse bilmediği bir konuyu düzeltmeye kalkmadı.

Sevgili Raciçi, mesleğinde usta olman yetmez, bilge de olmalısın. Emeğinin karşılığını ne yaptığından haberi olmayan insanlardan alamazsın. Onlara göre senin emeğinin hiçbir değeri yoktur. Sakın emeğini bilmeyenlere sunma ve asla bilmeyenlerle tartışma”

**

Yani demem odur ki, boş ve bilinçsizce eleştiri yapmak bizi bir yere götürmez.

Yapılan bir hizmette eksiklikler var ise önce o eksiklikleri ortaya çıkartmak ve çözüm önerilerini de birlikte sunmaktır.

Bizler çoğu zaman; mesleki yetkinliği olmayan insanların çeşitli ağır eleştirilerine göğüs geriyor ve onları bize bilgi verecek ifadeleri var ise de bu ifadelerden faydalanıyoruz.

Eleştiri güzeldir. Ancak eleştiri ile de birlikte çözüm önerilerimizi de ortaya koymamız gerekiyor.

Bu gün 5 Kasım 2016 Cumartesi günü. Yarın Pazar akşamı 3. Kitap ve kültür fuarı kapılarını kapatacak.

Nacizane önerim;

“Gidip gezelim ve birkaç kitap alalım”

Ömründe bir kitap almayanın bir kitap okumayanın gidip gezmeyenin fuara dair ahkam kesmesi hiç doğru bir yaklaşım değildir.

Fuar gelişiyor, büyüyor. Gelecek yıl daha iyi olacağına inanıyorum. Emeği geçenleri Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç şahsında kutluyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar