1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Kısa süreli yağmurda Kahramanmaraş'ı sel aldı! Bayram'da Kahramanmaraş'ta yağış varmı?

Kısa süreli yağmurda Kahramanmaraş'ı sel aldı! Bayram'da Kahramanmaraş'ta yağış varmı?

Kahramanmaraş'ta saat 15:45'te başlayan sağanak yağış kısa sürede şehir merkezinde sele dönüştü.

Kısa süreli yağmurda Kahramanmaraş'ı sel aldı! Bayram'da Kahramanmaraş'ta yağış varmı?

Kahramanmaraş'ta saat 15:45'te başlayan sağanak yağış kısa sürede şehir merkezinde sele dönüştü. Bir kaç otomobil sele kapıldı, suda yuvarlanan bir kişi ise kurtarıldı.

Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur, ev ve iş yerinde su baskınlarına neden olurken, araçlar derinliği 30 santimi bulan su altında kaldı. Derepazarında otomobiller ise sel sularına kapıldı. Suda yuvarlanan bir kişi vatandaşlar tarafından kurtarıldı, bir kameriye ise devrildi. Trabzon Caddesinde ise yollar göle döndü, trafik durma noktasına geldi. Seyir halindeki araçlar ve çarşı merkezinde bayram alışverişine çıkan vatandaşlar ise yağmur yüzünden yollarda mahsur kaldı ve bulabildikleri tentelerde sağanak yağmurdan korunmaya çalıştı, çevrede bulunan iş yerlerine sığındı.

sel1.jpg

1-20180613163446.jpg

Bir çok vatandaş kaldırımda bile yürümekte zorluk çekti. Yağmura aldırış etmeyen vatandaşlardan bazıları ise ayakkabılarını çıkarıp pantolonlarını dizlerine kadar katlayarak yürümeye devam etti. Çarşı merkezinde bazı dükkanları ise sel bastı. Trafiğin durmasından ötürü trafik polisleri yağmura sele aldırış etmeden trafik açma çalışmalarına başladı.

Kahramanmaraş'a şehir dışından gelen bir vatandaş, "İlk defa böyle bir yağmur gördüm. Allah'ın rahmeti. Sanki gök boşalmış" diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler su baskınlarının olduğu bölgelerde temizlik çalışmalarına başlarken, itfaiye ekipleri araçlarıyla yollarda mahsur kalan vatandaşları kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

2-20180613163446.jpg

BAYRAM'DA KAHRAMANMARAŞ'TA YAĞIŞ VARMI? HAVA NASIL OLACAK?

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Acil Durum Yönetim ve Bilgi İşlem Merkezi'nde bayramda beklenen hava durumu hakkında gazetecilere bilgi verdi.

sel2.jpg

4-561.jpg

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Ramazan Bayramı'nda, güneydoğu kesimler dışında ülkemizin büyük bölümünün yağışlı sistemin etkisinde kalacağı ve gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının Cuma günü yağışla birlikte azalarak mevsim normallerine inmesi bekleniyor.

Kahramanmaraş'ta ise Ramazan Bayramının 1. ve 2. günü kısa süreli yağmur geçişleri olacağı tahmin ediliyor.

3-20180613163446.jpg

ANİ VE ŞİDDETLİ YAĞIŞLARA DİKKAT

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, Ramazan Bayramı'nda tahmin edilen gök gürültülü sağanak yağışların kısa sürede ve yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden, meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuz şartlara karşı tedbirli ve dikkatli olunması istendi.

sel3.jpg

5-290.jpg