Kahramanmaraş kadına yönelik şiddete dur dedi

Kahramanmaraş kadına yönelik şiddete dur dedi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Güngör: "Kadın yoksa toplumun yarısı yoktur."

Kahramanmaraş’ta Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikle kadına yönelik şiddete karşı mor ve turuncu balonlar uçurtarak dikkat çekildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör burada yaptığı konuşmada, Kadın yönelik şiddetin arka planında değerler eksikliği ve çarpık cinsiyet anlayışı olduğunu söyledi.

dsc_0028kadina-siddet.jpg

Başkan Güngör, özellikle siyaset kurumunun kadına yönelik şiddeti çözmekte temel paradigma yanlışından dolayı bir türlü mesafe alamadığını belirttiği konuşmasında, ‘’Günümüzde şiddet sosyolojik olarak tüm toplumların karşı karşıya olduğu ve baş etmek zorunda kaldıkları en önemli sorun alanlarından biridir. Bu olguyu ortaya çıkaran anlayışın arka planında genel olarak insan anlayışında ki değer eksikliği, özellikle de kadına şiddet söz konusu olduğunda da çarpık cinsiyet anlayışının yattığını söyleyebiliriz. İnsanı medeniyet anlayışının merkezine alamayan çağdaş yaklaşımlar ona eşya muamelesi yapmışlardır. Bu çarpık zihniyet özellikle kadın söz konusu olduğunda daha da kendini hissettirmiştir. Bu gün sosyal bilimlerin ve özellikle siyaset kurumunun çözmekle karşı karşıya olduğu ama temel paradigma yanlışından dolayı bir türlü mesafe alamadığı da açık bir gerçektir. İnsan, toplum, medeniyet, ahlak ve siyaset hayata bakış ve anlayışımızın temelinde bu yüksek ve asil anlayışı oturtmadıkça şiddet sorunu ile baş edemeyiz. Kadına iyi davranış bir lütuf değil, asaletini ve inancımızın ona verdiği yüksek mevkiinin bir gereğidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ifade ettiği gibi ‘’Kadın yoksa toplumun yarısı yoktur.’’  İfadelerini kullandı. 

Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı tarafından sevilen eserlere programa katılan vatandaşlar söyleyerek eşlik etti.

dsc_0040kadina-siddet.jpg

dsc_0037kadina-siddet.jpg

dsc_0042kadina-siddet.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.