1. HABERLER

  2. KAHRAMANMARAŞ HABERLERİ

  3. GÜNDEM HABERLERİ

  4. İzmir Fuarı kent tanıtımı için amacına ulaştı

İzmir Fuarı kent tanıtımı için amacına ulaştı

88. Uluslararası İzmir Fuarında onur konuğu kent olarak yer alan Kahramanmaraş, tanıtım noktasında amacına ulaştı.

İzmir Fuarı kent tanıtımı için amacına ulaştı

Foto galeri için tıklayınız.

(Haber yorum: Mehmet Taş)

İzmir Uluslararası 88. Fuarında Onur konuğu kent olarak Kahramanmaraş ve İstanbul yer aldı.

Fuar alanında üç kapalı bölüm var. Bunlardan 1 Holde Kahramanmaraş yer alıyor. 2 de Çin 3’te ise İstanbul var. Fuara girişler ücretlidir. Ancak fuar alanında bir insan çok rahatlıkla 15-16 saat vakit geçirebilir.  Kitap satış reyonları, yeme içme yerleri, konserler ve onlarca farklı etkinlik takip etme imkânı bulabilirsiniz.

Değerli ağabeyim Serdar Erdoğanyılmaz ile Gaziantep Havaalanından İzmir’e uçtuk. Kent olarak kendi havaalanımızdan uçamamak çok acı bir olay olarak hafızalarımıza yer ediyor.

18-015.jpg

İZMİR ÇOK FARKLI BİR ŞEHİR

Kordon’da bir otele yerleştik. Açılış saat 16.00 denildiği için kenti bir gezelim istedik. Cuma namazını Alsancak’da bir camide kıldık. Caddelerde sokaklarda etrafı inceleye inceleye gezdik.  Öncelikle çok temiz  bir şehir olarak dikkatimizi çekti.

Camiler tertemiz. Cuma namazı için cadde ve kaldırımlarda insanlar namazını kıldılar. İnsanlar ile göz göze geldiğinizde yüzünüze gülümsüyorlar ya da başıyla selam vererek gitmeyi tercih ediyorlar. İlk gün 14000 adım attık.

Cami ve sokakların neden bu kadar temiz olduğunu ancak ikinci günkü gezimizde tam olarak kavrayabildik. Onu bir sonraki yazımda dile getireceğim.

İzmir bana göre tam bir Avrupa şehri. Herkes işinde gücünde ama herkes de birbirine saygılı. Geniş bir hoşgörü anlayışı yerleşmiş. Araçlarda klakson (korna) sesi duymak neredeyse imkansız. Her yerde sıra var. Düzenli bir şekilde başkalarının haklarına saygı gösteriyorlar. Benim işim acele kurnazlığı içinde değiller. İnsanlar kadar araç var ama trafik çok düzgün ve medeni. Benim Kahramanmaraş trafiğine çıktığımda insanların sinyal verme alışkanlığı edinmeyişlerine öfkeme inat, burada herkes buna uyuyor.

11-102.jpg

VE İZMİR FUARI AÇILIŞI

Çok kalabalık. Açılış ancak 18.30’dan sonra yapılabildi. Ticaret Bakanı, CHP Genel Başkanı, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Belediye Başkanı ve onlarca tanımadığımız isimler yer aldı.

Kahramanmaraş cephesine gelince Milletvekili Habibe Öcal ve Ali Öztunç hazır bulundu. Büyükşehir Belediyesini temsilen Başkan vekili Arif Şen, Ak Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Onikişubat Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Yoğurt, Kültür ve Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı hazır bulundular.

Bunun yanısıra, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Başkan Vekili Şahin Balcıoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ilk gözüme takılan isimler olarak hafızamda yer aldı.

Fuarın baş mimarı Kahramanmaraş Derneği Başkanı  Murat Özbilir ile yüklenici Adem Sarıçiçek beylere en kalbi duygularımla teşekkür etmek istiyorum. İyi bir düzenleme yapmışlar. Fuara katılan firmalar çok memnunlar. Saat 16.00’da kapılarını açan fuarda Kahramanmaraş bölümü gerçekten fuarın ilk dakikalarında ziyaretçi izdihamı yaşamaya başladı.

Alpedo, Akdo ve Mado markaları stantlardasürekli dondurma ikramı yaptılar. Expo 2023 parolası ile yola çıkılan ve tarihi çarşılarımızın ismiyle yer aldığı iki cadde şeklinde düzenlenen tanıtım fuarı daha ilk günden amacına ulaştı.

(Not: İzmir izlenimlerimi ve fuarı birkaç yazıda devam ettireceğim.)