1. YAZARLAR

  2. Mehmet TAŞ

  3. Çiviyi doğru yere çakabilmek
Mehmet TAŞ

Mehmet TAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Çiviyi doğru yere çakabilmek

Kahramanmaraş’ta yerel seçimler için siyasi partiler yavaş yavaş bir çalışma içine girdiler.

Bizler de sokakta, çarşıda, eş dost sohbetlerinde insanların konuşmalarını dinliyor, araştırıyor, sorguluyor bunların sonucunda ise bir şeyler yazmaya gayret ediyoruz.

Daha önceki son iki yazımda Ak Parti ile ilgili sokağın beklentilerini dile getirmiş demiştik ki; İl Başkanı kendi ekibini kurmalıdır. Sonra da ilçelerde de çalışmalar yapılmalıdır.

İsimlerini yazmamam şartı ile birkaç Belediye Başkanı yazılanların doğru olduğunu ilçe başkanlarının beklentilerinin normal olduğunu ancak bizleri kötüleyerek de partiye zarar verdiklerini birilerinin söylemesi gerekiyor diye görüşlerini açıklayarak teşekkür ettiler.

**

24 Haziran seçimlerinde CHP listesinden milletvekili seçilen Gazeteci Ali Öztunç bir haftadır Kahramanmaraş’ta sivil toplum örgütlerini ekip olarak gezerek ekonomi ile ilgili STK Başkanlarının görüşlerini alıyorlar fikirlerini açıklıyorlar.

Milletvekili Öztunç çok iddialı bir açıklama yaptı.

Diyor ki: Elbistan, Pazarcık ve Afşin Belediye Başkanlarını kazanacağız.

Bu iddialı sözün üzerinde durmam gerektiğini düşünüyorum. Her üç ilçe de de Ak Parti Belediye Başkanları var.

Bundan önceki iki yazımda dile getirmeye çalıştığım Ak Parti ve yerel seçimler ile ilgili uyarılarımın doğru ve yerinde olduğunu Ali Öztunç’un bu açıklamaları doğruluyor.

Ak Parti 2019 da yapılacak olan yerel seçimlerde bu üç ilçeyi kaybetmiş olsa bütün ülkede ne gibi bir durum ortaya çıkar?  Burada oturup düşünmemiz gerekmiyor mu?

**

Şimdi bir siyasi senaryo yazacak olsak ya da mühendislik. Kahramanmaraş haritasını açsak bu üç ilçenin üzerine Ak parti dışında bir başka partinin bayrağını yapıştırsak ve haritaya da uzaktan baksak bunu nasıl okuruz?

Yazı başlığı olarak ifade etmeye çalıştığım. Çiviyi doğru yere çakabilmek tam da bunu anlatıyor.

Burada herkes şapkasını önüne koyup neler yapacağına karar vermelidir.

Önce ben diyen burnundan kıl aldırmayan, sosyal medyada fotoğraf paylaşarak, sağda solda başkaları ile ilgili yalan yanlış sözler söyleyerek siyaset yapan isimlerin kendisine bile faydası olmaz. Kısa süreli başarılı olduğu sanılsa bile uzun süreçte boşa kürek sallamaktan öteye gidemez.

Bir dost aradı diyor ki;

“Ya sen herkes ile barışık birisin Ak Parti İl Başkanı ile ilgili bir sorunun mu var?”

Bende diyorum ki: “Yazıları okudun mu? Oku tekrar ara.”

Aynı dost diyor ki; “Hakkını helal et okudum öyle değil” Bunu niye yazdım; İnsanlar yazılanı bile okumadan hemen tu kaka ve yargısız infaz.

İşte Ak Parti de bir başarısızlık olursa sebebi de bu olur. İletişimsizlik, başkalarının fikirlerini dikkate almama gibi sebepleri çoğaltabiliriz.

Şaka bir yana CHP bu üç ilçede seçim kazanırsa sahi Kahramanmaraş’ta durum ne olur?...

Önceki ve Sonraki Yazılar