1. HABERLER

  2. SPOR

  3. ARİF BİLGİN “ZEYTİN AĞAÇLARINIZA” SAHİP ÇIKINIZ

ARİF BİLGİN “ZEYTİN AĞAÇLARINIZA” SAHİP ÇIKINIZ

Elbistanlı şair yazar Arif Bilgin Kahramanmaraş kent merkezine has olan “Zeytin” ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşım yaparak, zeytine sahip çıkmaya çağırdı.

ARİF BİLGİN “ZEYTİN AĞAÇLARINIZA” SAHİP ÇIKINIZ

Elbistanlı şair yazar Arif Bilgin Kahramanmaraş kent merkezine has olan “Zeytin” ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşım yaparak, zeytine sahip çıkmaya çağırdı.

Kahramanmaraş’a has Zeytin ağaçları ve zeytinin tadı, rayihası diğer türlerinden çok farklıdır. Ne yazık ki şehirde zeytin bahçeleri yerini apartmanlara bıraktı. Biz Kahramanmaraşlılar ise bu zeytin katliamını çaresizce seyretmekle meşgulüz. Bu konuda bir girişim başlatılması gerekmiyor mu?

Elbistanlı şair ve yazar Arif Bilgin sosyal medya hesabından bu konu ile ilgili bir paylaşım yaparak, zeytin ağaçlarına sahip çıkmaya davet etti. İşte Arif Bilgin’in paylaşımı;

“BEN KAYGILIYIM, YA SİZ KAHRAMANMARAŞLILAR?

Ahır dağına yaslanmış koca bir kent. Gittikçe gelişen, güzelleşen yaşanabilir olarak seçilen kentlerimizden biri... Yazları sıcaktan bunalan, evinde otururken özellikle nemli yaz akşamlarında ve gecelerinde serin serin esen rüzgârı almak isteyen Maaşlılar, hem şehrin doğusuna hem de batısına doğru yayılmakta; ama dağa doğru da tırmanmaktadır.

Yirmi otuz yıl önceleri gidip gelenler hatırlar; Elbistan'dan gelip Maraş'a girerken sol tarafımıza düşen Ahır dağının etekleri, caddeye kadar ve caddenin de sağ tarafı onlarca kilometre uzunluğunda bağ ve ZEYTİN AĞAÇLARI ile doluydu. Hepsi de asfalt, apartman ve dükkân yani beton oldu. Tahmin ediyorum, en fazla 20 yıl içinde aşağıdaki fotoğrafta gördüğümüz dağın karlı bölmelerine kadar evler tırmanacak, en azından tırmanmak için zorlayacaktır. Zaten dikkatle bakılırsa ara ara evlerin yayılmaya başladığı görülür.

Engellenmeli. Şimdiden kesin tedbirler alınarak, gerekirse kanun çıkartılarak engellenmeli. Şehrin nefes alış verişini sağlayan ormandan bir tek ağacın bile eksilmesine izin verilmemelidir. Ben Elbistan'da olduğum halde bu kaygıyı duyuyorum; ya siz?”