1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ARABULUCULUK İŞ DÜNYASINA NEFES ALDIRACAK

ARABULUCULUK İŞ DÜNYASINA NEFES ALDIRACAK

Tüm Sanayici ve İşadamları derneğinde  “İş Mahkemeleri Kanunu ile Getirilen Yeni Düzenlemeler ve Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleşti.

ARABULUCULUK İŞ DÜNYASINA NEFES ALDIRACAK

Tüm Sanayici ve İşadamları derneğinde  “İş Mahkemeleri Kanunu ile Getirilen Yeni Düzenlemeler ve Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleşti.

TÜMSİAD dernek merkezinde  gerçekleşen toplantıya, Kahramanmaraş Arabuluculuk Dernek Başkanı  Arb. Av. Ertuğrul Hüdayioğlu ,  ve TÜMSİAD üyeleri  katıldı.

Düzenlenen bilgilendirme programında Arabulucuğun temel özellikleri ve faydaları, İş hukukunda planlanan değişiklikler konusunda katılanlara bilgi verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Kahramanmaraş Şube Başkanı Adnan Toprak , Şanlı ordumuz  sınırlarımızda oluşan terör yuvalarına yönelik operasyonlar düzenliyor biz TÜMSİAD olarak her zaman olduğu gibi Zeytin Dalı Harekatı’nda da dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin yanındayız ‘’ dedi.

Daha sonra düzenlenen Arabuluculuk eğitim programı ile ilgili  değerlendirmelerde bulunan Toprak şunları söyledi;’’uyuşmazlıklar da en fazla mağdur olan kesimin ticaret erbabı olduğuna işaret ederek “Arabuluculuk sisteminde zaman kavramı hızlı işlediğinden mağduriyet karşılıklı olarak en aza inmekte ve taraflar aslında kazanarak uzlaşmaktadır” diyen Toprak sözlerine şöyle devam etti;’’ “ 1 Ocak 2018’de yürürlüğe giren kanunla, iş uyuşmazlıklarında, arabuluculuk sistemi dava şartı haline gelmiştir. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davaları, arabuluculuk sistemi ile büyük oranda çözüme kavuşturulacak, böylece maddi ve manevi kayıplar son bulacaktır” dedi.

Kahramanmaraş Arabuluculuk Derneği Başkanı Arabulucu Av.Ertuğrul Hüdayioğlu;’’1 Ocak 2018'den itibaren işe iade davaları dahil olmak üzere bireysel iş uyuşmazlıklarında, alacak ya da tazminat taleplerinde arabulucuya başvurmanın dava şartı haline getirildiğini hatırlattı.

 İşçi ve işverenin dava açmadan önce arabulucuya başvuracağına işaret eden Hüdayioğlu, anlaşma halinde sorunun tamamen çözüleceğini, anlaşma sağlanamaması durumunda ise dava açma hakkının bulunduğunu bildirdi.

 Arabuluculuk görüşmelerinin üç hafta içerisinde tamamlanacağını, zorunlu durumlarda arabulucu tarafından bu sürenin en fazla bir hafta daha uzatılabileceğini ifade eden Hüdayioğlu, devletin de çalışanıyla yaşadığı iş uyuşmazlıklarını dava şartı haline getirilen arabuluculukla çözeceğini aktardı. Hüdayioğlu, iş uyuşmazlıklarının yanı sıra idarenin vatandaşla yaşadığı uyuşmazlıkların da arabulucuya götürülmesinin önünün açıldığını vurguladı.