1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Aldığınız ürün ayıplı çıktı ve satın  aldığınız mağaza ürünü iade almıyor veya ücretini iade etmiyor mu?

Aldığınız ürün ayıplı çıktı ve satın  aldığınız mağaza ürünü iade almıyor veya ücretini iade etmiyor mu?

Tüketici mahkemesine, adliyeye, kaymakamlığa gitmeye gerek kalmadı. Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşleminde Online Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru imkanı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için e-devlet şifreniz olması zorunlu.

Aldığınız ürün ayıplı çıktı ve satın  aldığınız mağaza ürünü iade almıyor veya ücretini iade etmiyor mu?

Tüketici mahkemesine, adliyeye, kaymakamlığa gitmeye gerek kalmadı. Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşleminde Online Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru imkanı olduğunu biliyor muydunuz? Bunun için e-devlet şifreniz olması zorunlu.

Bir çok kişi tüketici mahkemelerine başvurmanın zorluğundan kaçınarak haklı olduğu konularda bile sırf üşengeçlikleri yüzünden bu itirazlarını ve başvurularını yapmaktan vazgeçiyor. Büyük şirketler de bunu fırsata çevirmek için kendi müşteri hizmetlerine gelen başvuruların büyük çoğunluğunu "Müşteri Hatası" adı altında geri çeviriyor ve ürün sahiplerine Tüketici Mahkemelerini adres gösteriyor.

Ancak durum şimdi biraz daha farklı hale geldi. Özellikle e-devlet üzerinden başvurular oldukça kolaylaştı. e-devlet şifresi ile platforma giriş yaptıktan sonra "Arama Bölümünde Tüketici kelimesini aratmanız yeterli.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi (Gümrük ve Ticaret Bakanlığı)'nı tıkladığınızda size söz konusu uygulamaya yönlendiriyor.

Uygulama ile ilgili Aşağıdaki Açıklamalar Aktarılıyor!

ADIM ADIM TÜKETİCİ MAHKEMELERİNE ONLİNE BAŞVURU İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Giriş yapacağınız uygulama ile ilgili bilgiler: 
Uygulama Adı         : Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru İşlemi
Uygulama Adresi    : https://tuketicisikayeti.gtb.gov.tr/
Hizmet Açıklaması : Bu hizmet ile Tüketici Hakem Heyetlerine online başvuruda bulunabilirsiniz.

1-20180613125915.jpg

Daha sonra Tüketici Başvurularını seçip, ilk gelen ekranda şikayetiniz ile ilgili adım adım yönlendirmeleri görebilirsiniz.

   Reklam şikayeti başvuruları için buradan bilgi alabilirsiniz.
   Diğer şikayet başvuruları için buradan bilgi alabilirsiniz.

2-20180613130241.jpg

PEKİ İŞE YARIYOR MU DERSENİZ?

Benzer bir şekilde editörlerimizden Gökhan Metin Bozokul, Sl.....marka ayıplı ayakkabısını aldığı mağazaya iade edemedi ve Tüketici Hakem Heyetine e-devlet üzerinden başvurusunu yaptı. Yaklaşık 2 hafta gibi bir sürede editörümüze ayıplı ürün ve ürünün iadesi veya para talebi ile alakalı ulaştılar. Ayrıca Dosyanıza yapılan işlemler ile ilgili adım adım neler olduğunu da görebiliyorsunuz.

Daha önceki Tüketici Mahkemesi Başvurularını düşününce oldukça hızlı ve Belediye ve Kaymakamlık Binalarına gitmeden işinizi halledebiliyorsunuz.

3-20180613131158.jpg

BİREYSEL BAŞVURU YAPANLAR HEYET KARARINDAN SONRA HER HANGİ BİR ÜCRET ÖDÜYOR MU?

Hayır ödemiyor. Aldığınız ayıplı ürün ile alakalı Tüketici Hakem Heyetine e-devlet üzerinden başvurunuzu yaptınız. Sonuç lehinize de aleyhinize de olsa herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Hakem heyeti kararı sonucunda siz haksız görüldünüz ve satıcının ürünü iade alması veya para iade etmesi söz konusu değil. Herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Fakat, Heyet tüketici lehine karar verirse karşı taraf bu karara uymak zorundadır. Karşı taraf kararın tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz etmesi (temyize gitmesi) gerekir aksi taktirde karar kesinleşir. Satıcının haksız görülmesinden sonra karara uyması gerekir. Hem ürünü iade almak hemde paranızı iade etmek zorunda kalıyor ve cezalandırılıyor. Ayrıca Tüketici Hakem Heyeti ücretlerini de ödemek zorunda bırakılıyor.

4-005.png

UNUTMAYIN! MÜŞTERİ HER ZAMAN HALKLIDIR. ESNAF-SATICI MÜŞTERİ NEYİ TALEP EDERSE ONU YERİNE GETİRMEK ZORUNDADIR!